Samarbete med Trafiko
Vi kan alla längta efter den där första egna lägenheten där vi bor helt ensamma och inte har någon att ta hänsyn till. Att bo ensam kan dock vara svårare och tråkigare än vad man kan tro. Vad behöver du köpa vs. ha med dig? Köpa billigt vs. lägga pengar på? Av egen erfarenhet skulle jag även säga att det är en mycket bra ide att ta körkortet innan man flyttar hemifrån! I nästa inlägg kommer jag gå igenom lite mer vad som är bra att tänka på vid en flytt, men nu först så tänkte jag gå igenom lite gällande hur du tar körkortet.
Stegen innan körkort
När man ska ta körkortet så är det massor av saker att tänka på. Handledarkurs, Övningskörning, halkkörning, mörkerkörning, och uppkörning, som sagt väldigt många moment att ta sig igenom. Så vad gör man för att lyckas med att ta körkortet?
1, Det första steget är att skaffa sig ett körkortstillstånd, Det behöver man för att få övningsköra och göra körkortsprovet. Detta är något man ansöker om.
2, Nästa steg är att börja plugga körkortsteori. Slarva inte med detta och tänk på att det inte är information du bara behöver lära dig för provets skull, du kommer att ha nytta av allt du lär dig i trafiken senare!
3, Planera och kom igång med din övningskörning. Trafiko har väldigt bra lösningar för detta och hjälper dig med en bra planering inför din uppkörning så att allt ska gå bra.
4, Riskutbildning del 1 och 2. Den här utbildningen går du hos en utbildare från trafikstyrelsen. Den första delen handlar om att du ska lära dig gällande faror i trafiken såsom alkohol. Den andra delen är halkbanan där du får lära dig köra på dåligt underlag.
5, när du är klar med riskutbildningens delar så är tanken att du ska vara redo att göra teoriprovet. För att få göra uppkörningen så måste du ha blivit godkänd på detta.
och sist men inte minst..
6, Uppkörningsprovet! Transportstyrelsen har hand om detta test och klarar du det så får du äntligen ditt körkort!
Jag förstår att detta är en stor utmaning för många och därför är det väldigt bra att det finns företag som Trafiko som hjälper till och stöttar efter vägen.
Lycka till med körkortet!